واحد تولیدی محصولات ابزار دقیق

محصولات ابزار دقیق
واحد تولیدی محصولات ابزار دقیق با مدیریت آقای چاوشیان

ابزار دقیق Instrumentation))
جهت ارتباط با مدیر این واحد با آقای چاوشیان به شماره 
09134403244 تماس حاصل فرمایید

یک اصطلاح کلی برای ابزارهای اندازه‌گیری است که برای نشان دادن، اندازه‌گیری، کنترل و ثبت مقادیر فیزیکی استفاده می‌شوند.[۱] ابزار دقیق را همچنین می‌توان بر اساس عاملی که قرار است عملیاتی بر روی آن انجام دهد، دسته‌بندی کرد؛ برای مثال، بخش‌های: ابزار دقیق مربوط به دما نظیر کنترلر دما، ترانسمیتر دما و ترمومتر یا نمایشگر دما، ابزار اندازه‌گیری و کنترل دقیق فشار، فلومتر یا سنجش جریان سیالات و انتقال مقادیر جریان یا کنترل آن، ابزار سطح سنجی یا اندازه‌گیری سطح مواد درون مخازن و کنترل دقیق آن‌ها و ابزار سرعت سنجی، ابزار رطوبت سنجی و

مهندسی ابزار دقیق زیر شاخه‌ای از مهندسی کنترل است، که با بهره‌گیری از ابزارهای اندازه‌گیری به کنترل کمیت‌های فیزیکی می‌پردازد. رشته ابزار دقیق به دلیل وجود سنسورهای الکتریکی با رشته برق و الکترونیک ارتباط بسیار نزدیکی دارد. مهندسی ابزار دقیق به‌طور گسترده به طراحی و کنترل سیستم‌های صنعتی نظیر سنسورها، ترانسمیترها، دستگاه‌های اندازه‌گیری و کنترل‌کننده‌ها، می‌پردازد.

 

سنسور یا حسگر

سنسور ابزاری است که در همه دستگاه‌های اندازه‌گیری وجود دارد و وظیفه تبدیل یک کمیت فیزیکی به یک سیگنال الکتریکی را در تجهیزات الکترونیکی یا تبدیل کمیت فیزیکی به یک سیگنال نیوماتیکی در تجهیزات نیوماتیکی دارد. انواع دستگاه‌های اندازه‌گیری دارای سنسور یا حس کننده‌های متفاوتی هستند که کمیت‌هایی مانند دما، فشار، دبی و غیره را اندازه‌گیری می‌کنند. این سنسورها بر حسب نوع عملکرد، دارای خروجی‌های متفاوتی از قبیل تغییر مقاومت الکتریکی، تغییر ظرفیت خازن، تغییر جریان الکتریکی و غیره است. سنسورها البته کاربردهایی نظیر آشکارسازی وجود یا عدم وجود نیز دارند نظیر سنسور نوری. سنسورهای دما نظیر انواع ترموکوپل و RTD و همچنین سنسورهای سیلیکونی دما.

 

ترانسدیوسر یا مبدل

یک ترانسدیوسر (مبدل) بنا به تعریف، وسیله‌ای است که سیگنال فیزیکی حاصله از سنسور را تبدیل به یک سیگنال الکتریکی می‌کند، یعنی اگر یک سنسور فشار همراه یک ترانسدیوسر باشد، سنسور، پارامتر فشار را اندازه می‌گیرد و مقدار تعیین شده را به ترانسدیوسر تحویل می‌دهد، سپس ترانسدیوسر آن را به یک سیگنال الکتریکی و صد البته قابل ارسال توسط سیم‌های فلزی، تبدیل می‌کند؛ بنابراین همواره خروجی یک ترانسدیوسر، سیگنال الکتریکی است که در سمت دیگر خط می‌تواند مشخصه‌ها و پارامترهای الکتریکی نظیر ولتاژ، جریان و فرکانس را تغییر دهد، البته به این نکته باید توجه داشت که سنسور انتخاب شده باید از نوع سنسورهای مبدل پارامترهای فیزیکی به الکتریکی باشد و بتواند به عنوان مثال دمای اندازه‌گیری شده را به یک سیگنال بسیار ضعیف تبدیل کند که در مرحله بعدی وارد ترانسدیوسر شده و سپس به مدارهای الکترونیکی تحویل داده خواهد شد. ترانسدیوسر یکی از تجهیزات اصلی در سیستم‌های اتوماسیون برق صنعتی می‌باشد که به وسیلهٔ آن می‌توان از پارامترهای شبکه برق نمونه برداری کرد (شبکه تک فاز و شبکه سه فاز) و آن‌ها را توسط ترانسمیتر تبدیل به سیگنال‌های استاندارد نمود و در ورودی دستگاه‌های اندازه‌گیری مانند نمایشگرها و کنترلرها و سیستم‌های PLC و اسکادا SCADA از آن‌ها استفاده نمود.

 

ترانسمیتر

ترانسمیتر از ترکیب دو واژه TRANSFER+METER گرفته شده‌است. یعنی تجهیزی که بتواند یک کمیت فیزیکی را اندازه‌گیری کرده(METERING)و آن را به مکانی دورتر مثل اتاق کنترل انتقال(TRANSFER) دهد. می‌تواند پنوماتیکی یا الکترونیکی باشد. در هر دو مورد، سیگنال ارسالی استاندارد بوده و برای تجهیزاتی که در LOOP کنترل قرار دارند قابل فهم می‌باشد. در نوع الکترونیکی جریان ۲۰–۴ میلی‌آمپر و در نوع پنوماتیکی فشار هوای 15-3 (PSI)یا (bar)از سوی TRANSMITTER به کنترلرهای الکترونیکی و نیوماتیکی ارسال می‌شود. به بیان دیگر ترانسمیتر صنعتی ابزاری است که برای اندازه‌گیری کمیت‌ها و پارامترهای مختلف نظیر دما، فشار، رطوبت، سطح مایعات، فلو، گازهای‌های محیطی و مواردی از این دست استفاده می‌گردند و مقادیر اندازه‌گیری شده را به صورت جریان الکتریکی استاندارد در بازه ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر روی یک زوج سیم ارسال می‌نمایند. ترانسمیتر ایزوله (TRANSMITTER) جهت تبدیل انواع سیگنال‌های آنالوگ با دقت و کیفیت عالی به کار می‌رود. با پشتیبانی از تمامی سیگنال‌ها و رنج‌های مختلف اندازه‌گیری شامل سیگنال ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر DC، ۰ تا ۲۰ میلی‌آمپر DC، ۰ تا ۵ ولت DC، ۰ تا ۱۰ ولت DC، انواع ترموکوپل (Thermocouple) J,K,B,R,S,T,E,N، انواع RTD و PT100، پتانسیومتر (Potentiometer)، مقاومت (Resistance). ورودی و خروجی کاملاً ایزوله در برابر نویز و نوسانات برق، فیلترینگ و تقویت سیگنال از نکات مهم در ترانسمیتر می‌باشد. خروجی بدست آمده از ترانسمیترها قابل استفاده در نمایشگرها، سیستم‌های پی ال سی (PLC) و تمام تجهیزات کنترلی می‌باشد و امروزه ترانسمیتر مصرف زیادی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، سیمان، ریخته‌گری، داروسازی، لوازم منزل مهندسی پزشکی و به‌طور کلی هر سیستمی که نیاز به اتوماسیون صنعتی دارد، پیدا نموده‌است.

 

ساختمان ترانسمیترها : به‌طور کلی ترانسمیترها از سه قسمت اصلی حس کننده، مبدل (ترانسدیوسر) و تقویت‌کننده تشکیل می‌شود. ترانسمیترها درانواع الکتریکی و پنوماتیکی ساخته می‌شوند. خروجی ترانسمیترهای الکتریکی بین ۴ تا ۲۰ میلی‌آمپر و ترانسمیترهای پنوماتیکی بین ۳ تا ۱۵ psi بر حسب تغییرات کمیت ورودی می‌تواند تغییر کند. برای مدرج کردن یا کالیبره کردن ترانسمیترها طبق دستور سازنده با دادن ورودی‌های معین و معلوم خروجی را تنظیم می‌کنیم.

 

کاربرد ترانسمیترها:[۲]سنسورها و ترانسمیترها اجزای یک پروسه صنعتی هستند که کاربردهای فراوانی در پروسه‌های متنوع دارند. امروزه مصرف زیادی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، سیمان، ریخته‌گری، داروسازی، مهندسی پزشکی و به‌طور کلی هر سیستمی که نیاز به اتوماسیون صنعتی دارد، پیدا نموده‌است. کاربرد عمده این قطعات در ارزیابی عملکرد سیستم و ارائه یک فیدبک با مقدار و وضعیت مناسب است که بدین ترتیب کنترلر سیستم متوجه وضعیت کارکرد آن و چگونگی حالت خروجی خواهد شد.

 

انواع پروتکل‌های سیگنالینگ پر کاربرد در ابزاردقیق شامل موارد زیر است:

 

حلقه جریان الکتریکی ۲۰–۴ میلی‌آمپر

پروتکل HART، برای انتقال دیتای دیجیتال بر روی جریان ۲۰–۴ میلی‌آمپر[۳]

پروتکل Foundation Fieldbus[۴]

پروتکل پروفیباس (Profibus)

کنترلر

کنترلر یا کنترل‌کننده‌ها مغز متفکر سیستم‌های کنترلی می‌باشند. خروجی‌ها یا سیگنال‌های اندازه‌گیری توسط ترانسمیتر به کنترلر، انتقال می‌یابند تا کنترلر به کمک این اطلاعات و براساس تابعی که برای آن تعریف شده‌است، تصمیمات لازم برای عکس‌العمل مورد نیاز را بگیرد. کنترل‌کننده با مقایسه سیگنال اندازه‌گیری با مقدار مطلوب و انجام محاسبات لازم، مقادیر متغیرهای تنظیم شونده را تعیین می‌کند. ;ورودی کنترل‌کننده سنسورها و ترانسمیترها وغیره.. و خروجی کنترل‌کننده‌ها کنترل ولوها و موتورها و غیره می‌باشد.

 

عنصر نهایی

تصمیمات گرفته شده توسط کنترلر، به وسیله عنصر نهایی به اجرا گذاشته می‌شود. این المان آخرین عضو یک حلقه کنترل می‌باشد. در فرایندهای شیمیایی معمولاً عنصر نهایی کنترلی یک شیر می‌باشد. به وسیله عنصر نهایی فرمان‌های کنترلی را می‌توان به عنصر اثرگذار بر سیستم تبدیل کرد.

 

محرک یا اکچوئیتور

یک شیر کروی به همراه عملگر (Actuator) که از آن به عنوان شیر کنترل یاد می‌شود.

زمانی که در یک سیستم کنترل، عضو کنترل نهایی یک شیر باشد، امکان انتقال مستقیم فرمان به آن وجود ندارد. به همین علت از دستگاهی که به آن محرک یا Actuator گفته می‌شود، استفاده می‌کنند تا فرمان ارسالی از کنترلر را دریافت نموده و موجب به حرکت درآمدن دریچه بازو بست شیر شود. به عبارت دیگر وظیفه مهم محرک، تأمین انرژی لازم برای به حرکت درآوردن باز و بست دریچه شیر می‌باشد. این انرژی می‌تواند از یک منبع انرژی الکتریکی یا هوای فشرده پنوماتیکی باشد.

 

رکوردر یا ثبات

ثبات یا ریکوردر و نمایشگرها از دیگر اجزاء یک سیستم کنترل می‌باشند. ثبات‌ها تجهیزاتی هستند که به منظور ثبت تغییرات و رفتار فرایندها در طول شبانه روز استفاده می‌شوند.

 

نمایشگر

ایندیکیتور یا نشانگرها از دیگر اجزاء یک سیستم کنترل می‌باشند. نشانگرها تجهیزاتی هستند برای نمایش مقادیر عددی یک پارامتر در تابلو کنترل یا اتاق فرمان مورد استفاده قرار می‌گریند.

 

از نشانگرها برای پایش متغیرهای مختلفی نظیر فشار، دما، و … استفاده می‌گردد. برای مثال گیج فشار یک نشانگرها یا ایندیکیتور است که مقادیر فشار را نشان می‌دهد.

 

تولیدات شرکت دانش بنیان پنگان الکترونیک:

اندازه گیری دما

1.تجهیزات اندازه گیری دما

دماسنج غیر تماسی مادون قرمز

اندازه‌گیری دقیق دمای اجسام ثابت و متحرک بدون تماس و ارسال با سیگنال های استاندارد

 • دارای بازه اندازه‌گیری از 20°C- تا 300°C
 • دقت اندازه­‌گیری: 1 درصد فول اسک

 

 توضیحات محصول:

اندازه‌گیری دما، امروزه یکی از مطرح ­ترین روش ­های اندازه ­گیری پارامتر برای کنترل و پایش فرآیند در صنایع به حساب می ­آید. روش ­های اندازه­ گیری دما با توجه به قابلیت اطمینان فرآیندهای کارخانه، ایمنی و شرایط محیطی متفاوت هستند. با انتخاب روش­ های اندازه ­گیری دما متناسب با کاربرد موردنظر و مطالعه ­ی ملزومات آن روش می­ توان محصول موردنظر را پیدا کرد. از متداول­‌ترین روش­ های اندازه ­گیری دما در صنعت می‌توان به اندازه ­گیری دما با استفاده از ترموکوپل، اندازه ­گیری

دما با استفاده از دماسنج ­های مقاوتی(RTD) و اندازه­ گیری دما با استفاده از دماسنج غیرتماسی مادون قرمز (Infrared Thermometer) اشاره کرد.

 

در حال حاضر، تجهیز دماسنج غیرتماسی مادون قرمز تنها محصول تولیدی شرکت مهندسی پنگان الکترونیک در حوزه اندازه ­گیری دما می­باشد. دماسنج غیر تماسی مادون قرمز سری IRT100 از قابلیت اندازه گیری دقیق دمای اجسام ثابت و متحرک بدون تماس با جسم موردنظر برخوردار هستند. اینکار با استفاده از آشکارساز مادون قرمز تعبیه شده بر این سنسنورها انجام می­گیرد. طول موج امواج مورد پردازش توسط این تجهیز شامل امواج 5 الی 12 میکرومتر می­شود. سیستم جانبی تمیز کننده هوای فشرده امکان استفاده از این سنسور را در محیط های با آلودگی بسیار زیاد فراهم می کند. همچنین عدم نیاز به منبع تغذیه جداگانه و تامین انرژی دستگاه از مدار 4-20mA باعث راحتی کاربری دستگاه شده است. از خصوصیات برجسته و متمایزکننده این نوع تجهیزات نسبت انواع دیگر سرعت بالای پاسخ آنها به علت غیرتماسی بودن می‌­باشد.

 

این سنسور در طول موج مادون قرمز بین 5 تا 12 میکرومتر قابلیت اندازه‌گیری دمای انواع اجسام ثابت و متحرک در محیط های صنعتی را دارا می‌باشد. وجود سیستم جانبی تمیز کننده هوای فشرده، امکان استفاده از این سنسور را در محیط های با آلودگی بسیار زیاد فراهم می‌کند. عدم نیاز به منبع تغذیه جداگانه و تامین انرژی دستگاه از مدار 4-20mA باعث راحتی کاربری دستگاه شده است.

 

 

مزایا:

 

ارتباط آنالوگ استاندارد 4-20mA

قابلیت کانفیگ و مانیتورینگ از طریق رابط بلوتوث

قابلیت برداشت ماکزیمم (Peak Picker)

تغذیه از طریق Loop Power

 

2.تجهیزات اندازه گیری سطح:

الف)سطح سنج الکترومکانیکی سری BL2000

اندازه‌گیری سطح مواد جامد پودری و غیر پودری و مایعات دوسطحی

 • فاصله اندازه‌گیری تا 70 متر
 • دقت اندازه‌گیری : ±5 سانتی متر
 • قابل استفاده در شرایط سخت کاری

 

توضیحات محصول:

این دستگاه یک سیستم اندازه­‌گیری سطوح به صورت الکترومکانیکی می‌­باشد. بسته به نوع وزنه سنجش، می­توان سطح ماده موجود (محصولات غله ای، مواد با دانه­‌های ریز یا درشت، مواد فله ای، مایعات و …) در سیلو یا مخازن را اندازه­‌گیری کرد. با توجه به طراحی مکانیکی و سخت افزاری و اتصالات آن، اندازه‌گیری در سیلوها یا مخازن را می‌توان در دمای عملیاتی تا 70 درجه سانتیگراد و در فشارهای عملیاتی تا حداکثر 3 بار، یا در محیط هایی با بخارات اسیدی یا سوزاننده انجام داد.

کاربردهایی که شامل جامدات حجیم می‌شوند اغلب از اندازه‌گیری سطح سنج الکترومکانیکی استفاده می‌کنند.  برای اندازه‌گیری جامدات فله سبک مانند گندم، گرانول‌های پلاستیکی و پودر در پناهگاه‌ها یا سیلوها با مواد جامد توده ای گرد و غبار، دانه ریز یا دانه درشت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مزایای کلی

 • اندازه‌گیری سطح تا 70 متر صرف نظر از نوع ماده موجود در سیلو یا تانکر
 • تشخیص دقیق سطح با دقت اندازه‌گیری سانتی متر
 • ترنسمیتر کوچک و با ابعاد مناسب با خروجی جریان 4- 20 میلی آمپر و همچنین سایر خروجی‌های سیگنال قابل برنامه ریزی مانند پالس
 • منو راهنمای عملیاتی با صفحه نمایش که قابلیت نمایش 4 خط اطلاعات را دارا می­باشد.
 • کنترل امن خطاها با کمترین خطا به صورت الکترونیک دیجیتال
 • موتور سه فاز با کارایی بالا (قدرت کشش تا N500) با استفاده از ولتاژ تک فاز با استفاده از مبدل و در نتیجه استفاده از منبع برق ساده
 • طراحی اختیاری و به انتخاب مشتری با مجوز برای استفاده در مناطق با احتمال خطر انفجار و گرد و غبار

ب)سطح سنج آلتراسونیک سری UCS3

 

اندازه گیری پیوسته و بدون تماس سطح سیال مخازن

 • فاصله اندازه گیری: تا 20 متر
 • دقت اندازه گیری : % 0.1
 • اندازه گیری سطح مواد سیال، خمیری و مواد جامد پودری دانه درشت

 

توضیحات محصول:

سطح سنج آلتراسونیک یک دستگاه اندازه‌گیری است که برای اندازه‌گیری سطح مایعات، مواد جامد و یا سطح مواد متحرک استفاده می‌شود. این دستگاه با استفاده از اصل فرستادن موج‌های آلتراسونیک و دریافت بازتاب آن‌ها  از سطح مورد نظر، قادر به تعیین ارتفاع یا ضخامت سطح است.

سطح سنج های آلتراسونیک سری UCS3، فرستنده و گیرنده های مافوق صوت هستند که با ارسال امواج صوتی به سطح مواد و دریافت آن ها، اطلاعات مربوط به الگوی سطح را به ترانسمیتر خود مخابره می کنند.  این داده ها به همراه اطلاعات لحظه ای دمای محیط که حسگر آن در بدنه سنسور تعبیه شده، در ترانسمیتر پردازش شده و نتیجه آن، فاصله اندازه‌گیری شده می‌باشد.

کاربرد ها سطح سنج آلتراسونیک سری UCS3

 • اندازه‌گیری پیوسته و بدون تماس سطح مواد سیال، خمیری و مواد جامد پودری دانه درشت داخل حوضچه ها، سیلوها و تانکرها
 • مناسب از لحاظ بهداشتی برای سیلوهای مواد غذایی
 • قابل استفاده برای محیط های معمولی و بخارات اسیدی
 • کمترین نیاز به تعمیر و نگهداری با توجه به غیر تماسی بودن آن
 • دارای سنسور دمای داخلی جهت تصحیح اتوماتیک سرعت صوت و اندازه‌گیری دقیق فاصله
 • نرم افزار داخلی برای تنظیم پارامترها

اصول کارکرد سطح سنج آلتراسونیک سری UCS3

دارای گیرنده – فرستنده ما فوق صوت 40 کیلو هرتز

ارسال امواج صوتی به سطح سیال و محاسبه زمان رفت و برگشت
پردازش اکوهای دریافتی و ارسال نتایج با سیگنال استاندارد
دریافت لحظه ای دمای محیط جهت تصحیح اتوماتیک سرعت و صوت اندازه گیری دقیق فاصله

 

 

3.تجهیزات اندازه گیری فلو