واحد تولیدی ماده شوینده

ص
ماده شوینده کافی درما

انواع مواد شوینده
جهت ارتباط با مدیر این واحد با شماره 09132995650 تماس حاصل فرمایید

قدیمی‌ترین شواهد باستان‌شناسی مربوط به مواد شوینده مربوط به موادی شبیه صابون به 2800 سال پیش از میلاد مسیح در بابل برمی‌گردد و برای مدت‌های طولانی تنها ماده شوینده در دسترس بشر صابون بود. ولی صابون برای پاسخگویی به همه جنبه‌های بهداشتی مورد نیاز انسان مدرن کافی نبود. ما به انواع شوینده برای بهداشت مو، بدن، لباس و ظروفمان نیاز داشتیم.

نگاهی به ردیف قفسه‌های مواد شوینده فروشگاه‌ها که بیندازیم به خوبی متوجه تنوع انواع مواد شوینده می‌شویم. امروزه تولید کنندگان مواد شوینده برای هر کاربردی ماده شوینده خانگی خاصی را به بازار عرضه می‌کنند، تا به بهترین شکل نیاز‌های همه مصرف کنندگان را برآورده کنند.در ادامه به بررسی برخی انواع مواد شوینده خواهیم پرداخت.

 

انواع شامپو

با توجه به اهمیت بهداشت مو شامپو‌ها یکی از پرمصرف‌ترین انواع شوینده هستند و برای هر نوع مصرف و هر نوع مویی، شامپوی خاصی وجود دارد. هیچ‌کس دوست ندارد با مشکل ریزش مو یا شوره سر دست و پنجه نرم کند، برای این‌که بهترین نتیجه ممکن را بگیریم بهتر است از شامپوی مناسب موهایتان استفاده کنید.

یکی از انواع شامپوها، شامپو بچه است. چون موی سر نوزادان و کودکان نسبت به بزرگسالان چربی‌سازی کم‌تری دارد، برای شستشوی موی کودکان باید حتماً از شامپو بچه که PH آن خنثی است، استفاده کنیم. برای بزرگسالان هم با توجه به نوع مو و نیاز‌های آن‌ها برای بهداشت و مراقبت مو شامپو‌های مختلفی وجود دارد.

برای مو‌های خشک شامپویی مناسب است که رطوبت را افزایش دهد بنابراین اگر مو‌های شما خشک است از شامپوی مخصوص مو‌های خشک استفاده کنند. برعکس کسانی که مو‌های خشک دارند افرادی که مو‌های چرب دارند نباید سعی کنند رطوبت بیشتری را به موهای خود برسانند. این افراد بیشتر مستعد شوره سر هستند، بنابراین بهتر است از شامپوی مخصوص موهای چرب استفاده کنند.

برای افرادی که موهای معمولی دارند، شامپوی مخصوص موهای معمولی تولید شده است. اگر موهای شما خشک یا آسیب دیده است، یا از رنگ مو استفاده می‌کنید، باید به عنوان مکمل شامپو از نرم‌کننده استفاده کنید. نرم‌کننده با آبرسانی به موها به ترمیم آن‌ها کمک می‌کند و با استفاده از آن مو‌های خوش‌حالت‌تری خواهید داشت.

دسته دیگر شامپو‌ها؛ مثل شامپو‌های ضد شوره، ضد ریزش، تقویت کننده موی سر و … انواع مختلف شامپوهای درمانی و تخصصی هستند . بهتر است قبل از استفاده از آن‌ها با پزشک خود مشورت کنید تا به نتیجه دلخواه برسید. به جز شامپوی سر شامپو بدن هم داریم که جایگزین مناسبی برای انواع صابون است. معمولا میزان PH این شامپوها موجب می‌شود که برای افراد با پوست حساس از صابون مناسب‌تر باشد.

نکات مهم برای استفاده از شامپو

در مورد انتخاب شامپو، همیشه از شامپوی مناسب موی خود استفاده کنید. برای حفاظت از موهای خشک و همچنین موهای چرب بسیار مهم است که از شامپوی مخصوص موهای خشک و موهای چرب استفاده کنید. همچنین افرادی با موهای خشک و آسیب‌دیده و افرادی که از رنگ مو استفاده می‌کنند بهتر است برای آب‌رسانی بهتر به مو‌هایشان و کمک به ترمیم آن‌ها، در کنار شامپو از نرم کننده استفاده کنند. کودکان هم فقط باید از شامپوی بچه استفاده کنند. به خاطر داشته باشد که برای استفاده از شامپوهای درمانی حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

مایع دستشویی

مایع دستشویی و صابون مایع جایگزین مناسبی برای صابون قالبی هستند. استفاده از مایع دستشویی راحت‌تر است. علاوه بر این PH برخی از انواع مایع دستشویی به گونه‌ای تنظیم می‌شود که برای پوست‌های حساس از صابون مناسب‌تر باشند. همچنین در کارگاه‌ها و مراکز فنی و صنعتی که باید انواع گوناگون مواد مثل گریس از روی دست‌ها پاک شوند مایع دستشویی مناسب می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد.

 

در واقع می توان گفت صابون مایع یا همان مایع دستشویی شکل پیشرفته تری از یک صابون طبیعی می باشد

در فرمولاسیون مایع دستشویی از نمک های سدیم یا پتاسیم اسیدهای چرب استفاده شده و مواد شیمیایی تشکیل دهنده آن پتاس، سود، روغن گیاهی، عصاره گل به عنوان رایحه دهنده و الکل صنعتی میباشد

در طول جنگ های جهانی منابع مربوط به چربی و روغن های حیوانی و گیاهی در تولید صابون با کمبود مواجه شد در نتیجه شیمیدان ها از مواد اولیه ی دیگری استفاده کردند و ترکیبات سنتزی که از آن ها به نام مواد شوینده یاد می‌کنیم، تهیه کردند

تفاوت اصلی بین مایع دستشویی و صابون در فرمولاسیون مورد استفاده در تهیه ی مایع دستشویی است که متفاوت و پیچیده تر از صابون می‌باشد

مایع دستشویی به منظور شستن و تمیز کردن دست فرموله شده است. اما بسته به محتوا ممکن است ویژگی های مختلفی داشته باشند

انواع مختلف شوینده  دست برای استفاده ی کودکان، افراد با پوست خشک و حساس، حاوی گلیسیرین، با ضد باکتری، الکل دار و غیرالکل دار و..در بازار تولید شده است

عملکرد مایع دستشویی

با استفاده از مایع دستشویی روغن به ذرات کوچکتر  شکسته می شود و بدین ترتیب در آب می تواند حل شود. مکانسیم عمل در واقع به دلیل حضور مولکول های ‌ ‌سورفکتانت‌‌‌‌‌  است. ساختار این مولکول ها دارای دو بخش قطبی (آب دوست) و زنجیره ی غیرقطبی (آب گریز) است که این سبب می شود بخشی از آن با مولکول چربی و میکرواورگانیسم های بیماری زا ترکیب شود و بخش دیگر با آب برهمکنش داشته و سبب شویندگی و آلودگی ها از سطح پوست می شود.

مایع دستشویی از چه ساخته میشود؟

1.گلیسرین:

ماده ای است که بعنوان نرم کننده دست در ساخت مایع دستشویی استفاده میشود.

2.سدیم لوریل:

ازاین ماده برای تولید کف بیشتر در مایع دستشویی استفاده میشود.

این ماده هیچ گونه حساسیتی را برای پوست ایجاد نمیکند.

2.نمک خوراکی:

ازنمک برای افزایش غلطت مایع دستشویی استفاده میشود.

همچنین نمک چسبندگی مایع را چندین برابر میکند.

3.چربی های طبیعی:

از روغن های طبیعی نیز برای نرم کنندگی استفاده میشود.

بهترین مایع دستشویی

 

۱.قدرت پاک کنندگی بالا:

 

مهم ترین ویژگی یک مایع دستشویی میتواند قدرت پاک کنندگی آن باشد.

این مهم ترین کاربردی است که مااز یک مایع دستشویی میخواهیم.

مااز یک مایع دستشویی انتظار داریم که چربی و آلودگی های دست را با مقدار کمی از آن بتوانیم از بین ببریم.

 

۲.خشک نشدن پوست:

 

یک مایع دستشویی بایدفرمولی داشته باشد که در آن به سلامت پوست دست ما توجه ویژه ای شده باشد.

استفاده از یک مایع دستشویی بصورت مداوم نباید پوست دست مارا خشک کند واین یکی از پارامتر های مهم دیگر است.

 

۳.بوی خوب:

 

رایحه و بوی خوب یک مایع دستشویی میتواند ترغیب کننده ما برای خرید آن باشد.

افراد دوست دارند پس از شست و شوی دست هایشان، تازگی و پاکیزگی را روی دست ها حس کنند. که یک رایحه خوب میتواند این حس را بیشتر القا کند.

۴. شکل ظرف مایع دستشویی و کارآمدی آن

۵‌. قیمت

۶.رنگ بندی محصول

و...

 

 

انواع شوینده ظروف

یکی‌دیگر از مصارف مهم مواد شوینده، شستشوی ظروف است. مایع ظرفشویی برای شستن دستی ظروف یک از رایج‌ترین انواع مواد شوینده مورد استفاده در سراسر دنیا است. برای ماشین ظرفشویی هم  می‌توانیم از پودر، ژل یا قرص ماشین‌ظرفشویی استفاده کنیم.

در کنار این مواد شوینده، برای گرفتن نتیجه بهتر می‌توانیم از نمک ماشین ظرفشویی هم استفاده کنیم. استفاده از نمک ظرفشویی مناسب می‌تواند با کمک به سختی‌گیری آب، به شستشوی بهتر ظروف و حفاظت از ماشین ظرفشویی کمک کند. یکی‌دیگر از مواد کمکی جلادهنده ماشین ظرفشویی است، که با کاهش کشش سطحی آب مانع از تشکیل لک ناشی از رسوبات معدنی می‌شود و فرآیند خشک شدن ظروف را هم تسریع می‌کند و به این ترتیب باعث درخشندگی بیشتر ظروف می‌شود.

نکات مهم در استفاده از انواع مواد شوینده ظروف

در مورد شستشوی ظروف با ماشین ظرفشویی در صورتی که از قرص ظرفشویی کلاسیک استفاده می‌کنید؛ برای گرفتن نتیجه بهتر، از نمک مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید. بهترین دمای استفاده از قرص ماشین ظرفشویی 50 تا 55 درجه سانتیگراد است. برای این که ظروف پس از شستشو درخشان‌تر باشند و رسوبات مواد معدنی در هنگام خشک شدن بر روی آن‌ها به حداقل برسد بهتر است از جلادهنده ماشین ظرفشویی استفاده کنید. رسوب مواد در ماشین ظرفشویی باعث کاهش عملکرد، افزایش مصرف انرژی و کاهش عمر دستگاه می‌شود. برای جلوگیری از این موضوع مخصوصاً اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که سختی آب زیاد است، از نمک مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

 

تفاوت مایع دستشویی و ظرفشویی

مایع ظرفشویی و دست شویی تفاوتی بسیار دارند.

این تفاوت از فرمولاسیون متفاوت این دومحصول و مواد مصرفی مختلف آغاز میشود.

همچنین قیمت تمام شده این دو محصول نیز باهم تفاوت داشته و مایع دستشویی در اکثر موارد قیمت خیلی بالاتری نسبت به مایع ظرفشویی خواهد داشت.

مایع دستشویی به دلیل ارتباط مستقیم با پوست دست انسان از حساسیت بیشتری نسبت به مایع ظرفشویی که وظیفه آن زدودن چربی از روی ظروف است دارد.

 

 

انواع شوینده لباس

بهداشت البسه و انواع پارچه در بهداشت فردی اهمیت زیادی دارد. همین‌طور مواد شوینده علاوه‌بر این‌که باید به خوبی پارچه‌ها را تمیز کنند و از شکل، رنگ و بافت آن‌ها هم محافظت کنند؛ باید از ماشین لباسشویی هم محافظت کنند. به همین دلیل تولید کنندگان مواد شوینده انواع مختلفی از این شوینده‌ها را روانه بازار کرده‌اند تا پاسخگوی نیازهای گسترده همه مصرف کنندگان باشند.

برای شستشوی لباس‌ها با دست، انواع پودهای لباسشویی دستی وجود دارند. برای شستشو با ماشین لباسشویی هم می‌توانیم از پودر ماشین لباسشویی و هم از مایع ماشین لباسشویی استفاده کنیم. بسیاری از این محصولات حاوی آنزیم‌های هستند که به حذف مؤثر‌تر لکه‌ها کمک می‌کند. این آنزیم‌ها چون تجزیه‌پذیر هستند؛ برای طبیعت هم خطری ندارند. برای شستشوی لباس‌های مشکی علاوه بر مایع لباسشویی عمومی، مایع لباسشویی مخصوص لباس‎‌های تیره و مشکی نیز وجود دارد. این ماده شوینده برای لباس‌های تیره و مشکی مناسب‌تر است، و بهتر مانع بور شدن و سفیدک زدن می‌شود.

در کنار استفاده از پودر یا مایع لباسشویی برای شستشوی لباس یا حوله با ماشین لباسشویی می‌توانیم از نرم کننده لباس هم استفاده کنیم، که مانع خشکی و زبری بافت پارچه می‌شوند. در نتیجه پارچه‌هایی لطیف‌تر و نرم‌تر خواهیم داشت. استفاده از نرم کننده در کنار پودر یا مایع لباسشویی به اتوپذیری پارچه‌ها و کاهش الکتریسیته ساکن آن‌ها هم کمک می‌کند.

 

نکات مهم در استفاده از انواع مواد شوینده البسه

 

برای استفاده از انواع مواد شوینده برای لباسشویی پیش از هر چیز توجه کنید که لباس‌های سیاه، سفید و رنگی را از هم جدا کنید. برای گرفتن بهترین نتیجه، لباس‌های مشکی را با مایع مخصوص لباس مشکی بشورید. حتماً پیش از شستشوی لباس‌ها به اطلاعات روی لیبل آن‌ها توجه کنید. پارچه‌های نایلون و پلی استر را می‌توان به راحتی و بدون توجه به دمای آب در ماشین لباسشویی شست. پارچه‌های اکریلیک را بهتر است با آب گرم و با استفاده از نرم‌کننده شست. در میان پارچه‌هایی که از الیاف مصنوعی تولید می‌شوند، برای شستشوی پارچه‌های ریون در ماشین لباسشویی باید از آب سرد استفاده کرد.

با توجه به ظرافت پارچه‌های ابریشمی بهتر است برای تمیز کردن آن‌ها از خشکشویی‌ها کمک بگیریم. لباس‌های جین را ترجیحاً به صورت دستی بشویید و لباس‌هایی که از پارچه‌های کتان و پنبه تهیه شده‌اند را هم می‌توان با استفاده از ماده شوینده مناسب در ماشین لباسشویی شست. برای شستشوی لباس پشمی در ماشین لباسشویی از مایع لباسشویی استفاده کنید. برای استفاده از نرم‌کننده دقت کنید که مایع نرم‌کننده را به طور مستقیم روی لباس نریزید و به یاد داشته باشید که نرم کننده را در آخرین دور آبکشی اضافه کنید.

از سفید‌کننده بر روی پارچه‌های رنگی استفاده نکنید؛ با این که سفید کننده بر پایه کلر از سفید کننده بر پایه اکسیژن قوی‌تر است، ولی از آن نباید روی پارچه‌های ظریف یا پشمی استفاده کرد. همچنین در صورتی که پوست حساسی دارید بهتر است از سفید‌کننده بر پایه اکسیژن استفاده کنید. برای استفاده از سفید‌کننده برای پارچه حتماً مطابق دستورالعمل روی محصول، آن را با آب رقیق کنید.

 

 

نکات مهم در هنگام استفاده از انواع مواد شوینده سطوح

بعضی از شیشه پاک‌کن‌ها حاوی آمونیاک هستند. با وجود همه مزایای آمونیاک در شیشه‌شوی حاوی آمونیاک، این ترکیبات ممکن است به موادی مانند چرم یا پلاستیک وینیل آسیب برسانند. بنابراین در صورت استفاده از این نوع از شیشه پاک‌کن‌ها دقت کنید که از آن بر روی سطوح حساس استفاده نکنید. از شیشه پاک‌کن برای تمیز کردن سطوح چوبی و همین‌طور صفحات نمایشگر LCD و LED استفاده نکنید. و به خاطر داشته باشید هنگام استفاده از آن از دستکش استفاده کنید.

در مورد پاک کننده و ضدعفونی کننده و پاک کننده چند منظوره سطوح هم حتماً از دستکش استفاده کنید و سعی کنید که به صورت مستقیم با پوست و چشم در تماس نباشد. درصورت تماس این مواد با چشم، چشم را به مدت 10 دقیقه با آب فراوان بشویید و سپس به پزشک مراجعه کنید.

در استفاده از سفید کننده دقت کنید که هرگز آن را با محلول‌های آمونیاک و یا اسید مخلوط نکنید. مثل هر ماده شوینده دیگری سفید کننده نیز باید دوراز دسترس کودکان قرار گیرد، ولی درصورتی که اشتباهاً توسط آن‌ها خورده شد ابتدا مقداری شیر بنوشند و سپس بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. موقع استفاده، از دست‌کش استفاده کنید و مراقب باشید که با پوست و چشم در تماس قرار نگیرد و بخار آن را هم تنفس نکنید. همچنین از این ماده شوینده برای سطوح فلزی استفاده نکنید.

یکی از واحد های تولیدی مستقردر مجموعه شهرک صنعتی سدید مایع شونده دستشویی و ظرفشویی و شامپو با برند کافی درما است تلاش به تولید مواد شونده طبق استاندارد ها ایرانی و جهانی داشته است که بتواند محصولی باکیفیت و در همه ابعاد ظروفی و با رایحه های مختلف و با توجه به بوم هر منطقه از کشور های صادراتی یا استان های داخل کشور تولید کند.

برای مشاوره یا سفارش یا اخذ نمایندگی با واحد بازرگانی شهرک صنعتی سدید تماس بگیرید.

آقای دهقانی 09133422603