دوشنبه 17 بهمن 1401
  آخرین به‌روزرسانی : شنبه 1 بهمن 1401

چالش‌های پیشِ روی شهرک صنعتی سدید، فقط شهرک را قوی‌تر و ماندگارتر کرده است

امروز آقای مهندس عسکری، عضو هیئت مدیره‌ی شهرک صنعتی سدید در گفتگو با روابط عمومی این شهرک، از نحوه‌ی راه‌اندازی شهرک سدید و فرایند رسیدن آن به جایگاه کنونی سخن گفت.

 

از راه اندازی واحدهای تولیدی تا شروع تاسیس شهرک صنعتی

حسین عسکری با اشاره به کلید خوردن ایده‌ی اصلی راه اندازی واحدهای تولیدی در سال 93، افزود؛ در ابتدا، این ایده توسط مهندس علی معینی که در همان زمان از فعالان مسجد امام حسین (ع) کرمان نیز بود رقم خورد، و با موافقت من و تعدادی دیگر از جوانان مسجدی همچون مهندس ایمان دهقان، مهندس محمدرضا مظفری و ... این ایده خیلی زود با انتخاب منطقه‌ای مناسب در نزدیکی شهر کرمان و راه اندازی تعدادی واحد تولیدی به مرحله‌ی اجرایی در آمد.

و اگرچه در ابتدای راه، تعداد جوانانِ حاضر در این طرح به کمتر از ده تن می‌رسید، اما خیلی زود تعداد بسیار بیشتری از جوانان از این طرح استقبال کرده و در این مسیر هم قدم و همراه ما شدند.

 

تغییر کاربری زمین‌ها، شروعی برای احداث شهرک

این عضو هیئت مدیره‌ی شهرک سدید از بروز مشکلات عدیده در همان ابتدای راه صحبت به میان آورد و افزود؛ با نظر به اینکه زمین‌های انتخابی برای احداث واحدهای تولیدی، جزو کاربری زراعی محسوب می‌شدند (هر چند در زمان خریداری کاملا بایر بودند)، همان ابتدای کار نهادهای ذیربط به تغییر کاربری ایراد گرفتند و همین موضوع سبب شد تا ما از همان ابتدا، مجبور به توقف کار شده و مسیر فرایند اداری را در پیش بگیریم.

با پیگیری‌های مداوم و پی‌درپی که در نهادهای مختلف انجام دادیم، برای تداوم کار راه‌هایی در پیش روی خود دیدیم که با نظر به سازگاری بیشتر احداث یک شهرک صنعتی با دغدغه‌های ما، تصمیم‌مان بر این شد که با طی کردن مراحل بسیار زیاد اداری و تحمل مشکلات و چالش‌های زیاد، این خواسته‌ی به ظاهر محقق نشدنی را تحقق ببخشیم و با این کار علاوه بر حفظ زحمات پیشین خود، مسیر را برای شروع سایر جوانان در این منطقه را نیز بسیار آسان نماییم. و همین موضوع آغاز راه‌اندازی شهرک صنعتی سدید شد.

 

مسیری طولانی و سخت با همت جوانان به انتها رسید

مهندس عسکری عدم همکاری برخی از نهادهای ذیربط را یکی از بزرگترین مشکلات در احداث شهرک قلمداد کرد و تصریح نمود؛ اگرچه مشکلات مختلفی همچون فقدان نقدینگی و وجود هزینه‌های سرسام‌آور، نبود تجربه‌ی کافی در ابتدای راه، نظرات منفی و سنگ‌اندازی‌های برخی از خیرخواهان بی تدبّر و ....، به خودی خود مشکلاتی بسیار بزرگ به شمار می‌آمدند، اما عدم همکاری بعضی از نهادها موضوعی بود که بیش از هر چیز در به تعویق افتادن استارت کار موثر بود.

مشکلات در مسیر اخذ مجوزها و انجام امور اداری به حدی بود که ما در چندین نوبت و برای مدت بسیار طولانی (حتی چند ماهه) مجبور به تعطیل کردن کارها و کلیه‌ی امور روزمره‌ی خود شدیم تا بتوانیم کار انجام امور اداری را به سرانجام برسانیم؛ و گاه این موضوع به حدی حاد بود که ما روزهای پیاپی مجبور بودیم کل مدت ساعات اداری (از 8 صبح تا 2 بعد از ظهر) در کنار کارمندان بعضی از ادارات حاضر باشیم تا بلکه انجام امور، نهایی شود.

 

پراکندگی در انجام امور اداری، برای جوانان یک مانع بسیار بزرگ است

این فعال اقتصادی ادامه داد؛ جدای از وقفه‌های برخی از نهادها و حتی کارشکنی معدودی از مسئولین و کارشناسان‌شان؛ عدم وجود مرجعی واحد و مشخص برای انجام یکجا و سریع تمام مراحل اداری و اخذ استعلام‌ها، موضوعی بود که مسیر را به مراتب سخت‌تر، پیچیده‌تر و زمان‌برتر می‌کرد. 

به طوری که ما در مدت زمان اخذ مجوزها و انجام امور اداری، مجبور بودیم بارها با ادارات و نهادهای مختلفی همچون شرکت شهرک‌های صنعتی، مسکن و شهرسازی، اداره كل حفاظت محيط زيست، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، سازمان جهاد کشاورزی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، اداره کل پدافند غیر عامل، اداره كل اوقاف و امور خيريه، شهرداری‌، استانداری و ... مراجعه کنیم؛ که این موضوع هم بر پیچیدگی کار می‌افزود، هم سرعت کار را پایین می‌آورد و هم روند اجرای کار را مستهلک می‌کرد.

 

مشکلات با دست زدن به ابتکارِ عمل‌ها سپری شد

حسین عسکری از ابتکار عمل‌های جالب و گاه سخت در مسیر راه اندازی شهرک سدید خبر داد و ادامه داد؛ به خاطر محدودیت‌هایی که در آن زمان در روند کار ما خلل ایجاد می‌کرد؛ ما به ناچار از شیوه‌های غیرمتعارفی برای پیشبرد امور بهره‌ می‌گرفتیم، چراکه به هیچ وجه قصد رها کردن آرمان خود که هموارسازی مسیر تولید و اشتغال و پویایی جوانان بود را نداشتیم. از همین رو، با روش‌هایی مختلف، دوران سخت را سپری نمودیم.

به عنوان نمونه، ما در مواردی که بدون دلیلی منطقی و قابل قبول، نمی‌توانستیم تایید و همراهی برخی از مسئولین یا کارشناسانِ نهادها را کسب کنیم، در اقدامی متفاوت, تمامی فعالان و صاحبان کسب و کار در شهرک با هم در نهاد مربوطه حاضر می‌شدیم که حضور خیل کثیری از متقاضیان تولید و کارآفرینی و ... اجباری برای کارشناسان جهت تسریع در امور اداری ما را ایجاد می‌کرد.

یا در ایامی که اخذ مجوزها حضور مداوم ما را در ادارات می‌طلبید و متاسفانه مدت این ایام نیز از چند هفته و ماه تجاوز می‌کرد، ما بالاجبار هر روز در ساعات اداری در ادارات حضور داشته و پس از ساعات اداری نیز تا اواخر شب مشغول به انجام امور اقتصادی خود می‌شدیم تا علاوه بر انجام امور شهرک، در روند معیشت زندگی نیز با مشکل مواجه نشویم. که در این ایام گذران زندگی هر یک از ما واقعا با سختی بسیار زیادی صورت می‌گرفت.

 

مشورت را پیشه‌ی راه خود کردیم

وی ادامه داد؛ و اگرچه ما در ابتدای راه برای طراحی و راه‌اندازی شهرک هیچ تجربه‌ای نداشتیم، اما با نظر به عزم راسخی که در انجام کار داشتیم، دست به کار شده و شروع به بازدید از شهرک‌های صنعتی مختلف در سطح کشور کردیم؛ سفرهای ما پس از دیدن برخی از شهرک‌های استان، از استان سیستان و بلوچستان آغاز شد و بعد استان‌های مختلفی همچون یزد، اصفهان، تهران، آذربایجان شرقی و ... را نیز یکی پس از دیگری رفتیم.

با حضور در هر یک از شهرک‌ها، بازدید از زیرساخت‌ها و تاسیساتشان، نشستن پای صحبت مسئولینِ باتجربه‌ی شهرک‌ها و .... توانستیم علاوه بر کسب تجربیاتی ارزشمند، نقاط قوت و ضعف شهرک‌های صنعتیِ فعلی را نیز به خوبی بشناسیم؛ و همین موضوع سبب شد تا دست به طراحی شهرکی بزنیم که از نقاط ضعف بسیار کمتری برخوردار بوده و نقاط قوت بیشتری را در خود جای داده باشد.
البته ارتباط مداوم که در روند بازدیدها از شهرک‌های مختلف داشتیم، سبب برقراری ارتباطات موثری شد که هنوز هم برای پیشبرد امور، بارها از مشورت و همراهی برخی از شهرک‌های باتجربه‎‌ی دیگر بهره‌ می‌بریم.

 

ابتکار عمل، مشکل نقدینگی را نیز حل کرد

این کارآفرین کرمانی به وجود مشکلات مالی در ابتدای راه نیز اشاره کرد و افزود؛ شروع هزینه‌کردها برای استارت کار شهرک مصادف با نیاز به هزینه‌هایی بسیار بالا بود که مجموع نقدینگی تمامی فعالان شهرک در آن زمان (که بین چهل الی پنجاه نفر می‌شدیم) هم نمی‌توانست جوابگوی بخشی از این نیازِ مالی باشد. و در این بین یکی از هزینه‌های اصلی مربوط به نقشه‌برداری‌ها و طراحی‌ها توسط یک شرکت عمرانی معتبر بود که ما از پس مخارجش بر نمی‌آمدیم.

اما برای گذر از این مشکل نیز، ما با پیدا کردن یکی از طراحان ذیصلاح و گذاشتن جلسات و تعامل با او، قرار شد عمده‌ی امور اجراییِ نقشه‌برداری‌ها، طراحی‌ها را با نظارتِ مستقیم ایشان به انجام رسانیم و ایشان نیز عموما به صورت جدی بر انجام کیفی امور نظارت و تمرکز داشته باشند. از همین رو، ما توانستیم هزینه‌ای بسیار بالا را تا حدود 80 الی 90 درصد کاهش دهیم.

 

همراهیِ سایر جوانان، خاتمه‌بخش مشکل نهایی بود

عسکری آخرین مشکل را مسئله‌ی مدت‌دار بودن جواز تاسیس اعلام نمود و ادامه داد؛ موضوع دیگری که در اواخر کار برای ما به یک مشکل بدل شده بود، این بود که اگرچه ما با تحمل مشقت‌های زیاد جواز تاسیس شهرک را اخذ نمودیم، اما این جواز محدودیت زمانی داشت و ما می‌بایست تا پیش از اتمام مهلت تعیین شده، درصدی مشخص شده از شهرک را به بهره‌برداری برسانیم تا این جواز لغو نشود.

و این در حالی بود که هنوز بخش قابل توجهی از زیرساخت‌هایی که امروز در دسترس همه‌ی واحدهای تولیدی است، در آن زمان آماده نبود، هزینه‌های ایجاد زیرساخت، احداث سوله‌ها و ... نیز از عهده‌ی ما خارج بود و با نظر به خصوصی بودن شهرک، امکان دریافت کمک‌های دولتی نیز برایمان وجود نداشت.

اما به لطف خدا، همراهی و همکاری جوانانِ همدل موجب شد که بتوانیم بر این مشکل نیز فائق آمده، به طوری که در فاز اول هشت سوله به صورت همراه ساخته شد و واحدهای تولیدی نیز شروع به کار کردند و در فازهای بعدی نیز خیلی زود سوله‌های دیگری شروع به احداث و راه‌اندازی کردند و همین همکاری و همدلی جوانان سبب شد تا نه تنها جواز شهرک منقضی و باطل نشود، بلکه شهرک از مکانی برای تعدادی انگشت شمار واحد تولیدی, به یک شهرک پویا و اثرگذار بدل شود که حاصلِ همین موضوع به انتخاب شهرک به عنوان شهرک نمونه کشوری منجر شد.